renata

Od osnivanja HKD Pomurje do danas, 10 godina poslije, je naše kulturno društvo doživjelo mnoge promjene i razvijalo je svoje aktivnosti u više smjerova što nam je donijelo napredak u svim pogledima. Na samom početku, na 1. skupštini, 2005. godine, vodstvo društva je vizionarski postavilo ciljeve koji su se realizirali u mnogo širem opsegu nego što smo se tada usudili sanjati. Kao mlado društvo smo se entuzijastički uključili u aktivnosti Saveza Hrvatskih Društava Slovenije jer smo željeli aktivno sudjelovati i pridonijeti promicanju kulturnog naslijeđa hrvatske zajednice i pri tome se dobro zabavljati te povezivati sa svim kulturnim društvima u Sloveniji. Želja nam je bila da u našoj drugoj domovini predstavimo kulturu i tradiciju koju smo naslijedili od svojih predaka i koja se u mnogočemu ne razlikuje od domicilne jer nas povezuje zajednička povijest. Aktivno smo se uključili u kulturni milje naše okoline kroz folklorne nastupe na lokalnim kulturno turističkim događanjima, organiziranjem književnih večeri i kazališnih priredbi te promicanjem kulturno turističke ponude općine Lendava u Hrvatskoj i sudjelovanjem u povezivanju naše općine sa županijama u Hrvatskoj. U općini Lendava je zalaganje HKD Pomurje prepoznato i nagrađeno dodjelom prostorija za rad društva koje smo vlastitim snagama u nekoliko mjeseci uz puno truda, renovirali i uredili. Hrvatski dom su 2010. godine, simboličkim rezanjem trake, otvorili; župan općine Lendava, g. Antun Balažek i tadašnja pročelnica gospodarstva i Evropskih integracija Međimurske županije, ga. Vesna Haluga u prisutnosti velikog broja članova HKD Pomurje te mnogobrojnih uglednih gostiju i uzvanika. Svojom prisustvovanjem našu svečanost su uveličali; veleposlanik Republike Hrvatske u Ljubljani, g. Svjetlan Berković, ministar savjetnik g. Ivan Sabolić, gradonačelnik grada Preloga, g. Dragutin Glavina, gradonačelnik grada Murskoga Središća, g. Josip Dobranić, načelnik općine Sv. Martin na Muri, g. Franjo Makovec, pročelnica ureda grada Čakovca ga. Dragica Kemeter, delegacija Matice Hrvatske ogranak Čakovec. Hrvatski dom je blagoslovio fra Stanko Belobrajdić župnik i gvardijan čakovečke župe i franjevačkog samostana. Svi oni su tokom godina na ovaj ili onaj način pridonijeli ostvarenju naše želje za otvaranjem Hrvatskog doma u Lendavi i pomagali nam na tom putu za što smo im bezgranično zahvalni. Aktivno i organizirano djelovanje našega društva prepoznato je i u Savezu Hrvatskih Društava Slovenije te je naš predsjednik, g. Đanino Kutnjak u svibnju 2009. godine na redovnoj izbornoj skupštini SHDS, postao jedan od dva izabrana potpredsjednika SHDS s mandatom od četiri godine. Ove, 2015. godine, g. Đanino Kutnjak proglašen je predsjednikom Saveza što je veliko priznanje za njega osobno i za naše kulturno društvo. Na prijedlog Đ. Kutnjaka je u organizaciji SHDS, dne 14. travnja 2012. godine, bio održan 1. Sabor hrvatske kulture u Sloveniji, u Lendavi, a domaćin je bilo HKD Pomurje. Cilj Sabora hrvatske kulture, na kojemu je sudjelovalo 11 hrvatskih društava pod vodstvom Saveza hrvatskih društava u Sloveniji, bio je da se široj slovenskoj javnosti predstavi kulturna baština koju njeguju Hrvati u Sloveniji. Od tada je ta kulturna manifestacija postala tradicionalna i održava se svake godine u drugom gradu i svaki puta je domaćin jedno od 12 hrvatskih društava. Aktivnosti našega društva došle su do izražaja i kroz inicijativu da se u Republici Sloveniji uvede hrvatski jezik u dopunskoj nastavi. Nastavu hrvatskog jezika financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Slovensko Ministarstvo obrazovanja i sporta je omogućilo korištenje školskog prostora u slovenskim osnovnim školama. Broj djece koja pohađaju nastavu je iz godine u godinu sve manji što potvrđuje da se Hrvati sve više asimiliraju u Sloveniji. Upravo zbog toga što se osjećamo dijelom slovenskog društva, 2010. godine je SHDS vladi R. Slovenije podnijelo zahtjev za uređenje formalno pravnog položaja hrvatske manjine u R. Sloveniji. U međuvremenu, u Hkd Pomurje slijedimo svoje vizijei družimo se kroz razne organizirane manifestacije kao što su: hrvatski bal, misa na hrvatskom jeziku koju uz neograničenu podršku naše župe organiziramo već niz godina u crkvi svete Katarine za božićno novogodišnje blagdane, nastupi folklornog ansambla na lokalnim turističkim manifestacijama i na gostovanjima, recitali i kulturne priredbe, turističko gastronomske manifestacije, promocije knjiga, izleti i još puno toga. Od samih početaka izdajemo informativni časopis „GLAS“ u kojem vodimo kronologiju naših aktivnosti i članove informiramo o svim događanjima u društvu. Do kraja godine ćemo izdati 19. Broj. 2015. godina je posebno važna za naše društvo jer je to jubilejna godina što smo obilježili mnoštvom događanja, a najvažniji od njih je bio svečana akademija koju smo organizirali u kulturnom domu u Lendavi gdje smo u kulturno umjetničkom programu predstavili naše djelovanje kroz deset godina te se sa prigodnim priznanjima zahvalili svim zaslužnim članovima i simpatizerima društva te udrugama i županijama koje su nam pomogle u našem razvoju i djelovanju . Imamo još puno planova i želimo pomladiti naše društvo s uključivanjem novih članova i organiziranjem novih sekcija te međunarodnim povezivanjem realizirati međudržavne projekte na području kulturne suradnje što smo već počeli uspješno ostvarivati u suradnji sa susjednom Austrijom (gradiščanski Hrvati) i hrvatskom manjinom u Mađarskoj. Prvih 10 godina je za nama i trudit ćemo se da u slijedećih 10 godina budemo još bolji i uspješniji.

Renata Lugomer Pohajda