Kulturnu večer organiziranu 13.10.2016 u lendavskoj sinagogi povodom izdavanja 20. broja časopisa GLAS Hrvatskog kulturnog društva Pomurje i za promociju čitanke za učenike hrvatskog jezika „MOJE PRVE RIJEČI“, svojim dolaskom su uveličali brojni gosti i suradnici:

 • Veleposlanica Republike Hrvatske u Republici Sloveniji gđa. Vesna Terzić,
  – Prof. Ivan Pranjić, predsjednik Matice hrvatske, Ogranak Čakovec,
  – Prof. Aleksej Milinović, prof. na srednjoj graditeljskoj školi i prvi lektor časopisa Glas,
  – Mag. Marijo Malkoč, učitelj dopunske nastave hrvatskog jezika u Sloveniji ,
  – Prim. mag. dr. med. Branislava Belović, vođa programa za područje javnoga zdravstva u Murskoj Soboti (suradnik i kolumnist u GLASU),
  – Davor Dolenčić, predsjednik foto društva Pannonia i dugogodišnji urednik časopisa GLAS,
  – Prof. Sonja Vršić, prof hrv. jezika u osnovnoj školi u Murskom Središću,
  – Mag. Jasna Vuradin Popovič, profesorica psihologije na Gimnaziji Murska Sobota, članica uredništva i        kolumnistica
  – ing. Andreja Magyar, članica uredništva i kolumnistica
  – Dr. Albert Halasz, direktor Kulturnog doma Lendava i lendavske knjižnice,
  – Danijela Hozjan, predsjednica Zveze kulturnih društev Občine Lendava,
  – Đanino Kutnjak, predsjednik Saveza hrvatskih društava Slovenije,
  – dr. Slavica Brkić, potpredsjednica HKD Pomurje

 

sinagoga Glas 2 sinagoga Glas 6

Nakon uvodnog filmskog prikaza (autora Antuna Rumplina, urednika foto albuma društva: www.hkd-pomurje.si) brojnih aktivnosti HKD Pomurja i desetgodišnjeg rada na internom informativnom časopisu društva, uvodnim govorom, urednica časopisa GLAS, Renata Lugomer Pohajda, upoznala je prisutne kako nastaje časopis, koliko je značajan za društvo i njegove članove te koji motivi vode uredništvo časopisa da traje već punih deset godina.
Prilikom predstavljanja suradnika u časopisu, prof. Aleksej Milinović, prvi lektor časopisa, je interesantno predstavio same početke nastajanja GLASA te snalažljivost članova uredništva u nastojanjima da se časopis održi. Nadopunio ga je Davor Dolenčić, dugogodišnji urednik časopisa koji ga je kao vrsni fotograf ujedno i grafički opremao do. 10 broja. On je potvrdio jasnu viziju te početni pravac koji slijedimo i danas.
U pauzama među predavanjima su nam se sa dva nastupa predstavili; solistica Jasna Vuradin Popovič uz glazbenu pratnju Tamburaša HKD Pomurje koje je vodio Nikola Kraljić te potpredsjednica HKD Pomurje, Slavica Brkić s dvije nadahnute recitacije svoje poezije.
U predstavljanjima kolumnista (Jasna Vuradin Popovič, Branislava Belović, Marijo Malkoč, Andrea Magyar) je bila predstavljena zajednička želja da časopis obogaćujemo dodatnim interesantnim sadržajima; od psihološkog kutka, knjižnog kutka, zdrave prehrane, jezične juhe, priloga o dodatnoj nastavi hrvatskog jezika u Sloveniji i još mnogo drugih zanimljivih sadržaja.
Jedan od osnovnih ciljeva časopisa je dokumentiranje svih događanja na kojima sudjeluje i koje organizira Hrvatsko kulturno društvo Pomurje te da se članovi društva mogu izražavati na materinjem hrvatskom jeziku i ujedno informirati široko čitateljstvo.
Na kulturnoj večeri se biranim riječima pohvale i podrške obratio i prof. Ivan Pranjić. Pohvalio je dugogodišnju suradnju HKD Pomurja i Ogranka Matice hrvatske, Čakovec te nas je pozvao na sudjelovanje, konkretno u Kajkavskom kalendaru koji Matica hrvatska priprema svake godine. Direktor lendavske knjižnice Dr. Albert Halasz je pozdravio sve prisutne u ime „Občine Lendava“, zahvalio se HKD Pomurje za doprinos u razvijanju pozitivnih odnosa u multietničkoj sredini te doprinos kulturi općine Lendava. Sam časopis mu je dobro poznat jer su svi brojevi u lendavskoj knjižnici na raspolaganju zainteresiranim čitateljima. Pozdravila nas je i pohvalila suradnju s našim društvom i predsjednica „Zveze kulturnih društev Lendava“ gđa. Danijela Hozjan koja naše društvo redovito poziva i uključuje u brojne manifestacije koje organizira ZKD Lendava.
Slijedilo je predstavljanje čitanke „MOJE PRVE RIJEČI“.
Autor čitanke mag. kroatistike Marijo Malkoč je u predstavljanju čitanke opisao trogodišnji rad i iskustva koja je stekao kao učitelj hrvatskog jezika u Sloveniji, zahvalio se za pomoć koju je dobio od predsjednika Saveza hrvatskih društava Slovenije i motiva koji su rezultirali i izdavanjem radne bilježnice koja je prethodila čitanci.
Čitanka je grafički opremljena prekrasnim dječjim crtežima koje je pripremio i vješto ukomponirao u čitanku, grafički dizajner koji uređuje i časopis GLAS, Ninoslav Kutnjak. Tiskanje čitanke financira HKD Pomurje s namjerom da svaki učenik koji uči hrvatski jezik u Sloveniji na početku školske godine dobije besplatnu čitanku.
Nastava hrvatskog jezika i kulture u Sloveniji projekt je u okviru Hrvatske nastave u inozemstvu koji financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Nastava se trenutno odvija u Lendavi, Mariboru, Velenju, Ljubljani i Grosuplju, a ukupno je formirano 10 skupina. Nastava se uglavnom odvija u osnovnim školama, no organizirane su i dvije srednjoškolske grupe, u Lendavi i Mariboru.
Pozitivni kritički osvrt na izdavanje čitanke dali su prof. Ivan Pranjić i prof. Sonja Vršić.
Nakon nadahnutih recitacija dr. Ivana Kosa, našega člana, za završnu misao smo zamolili Veleposlanica Republike Hrvatske u Republici Sloveniji gđu. Vesna Terzić koja je pohvalila rad društva i odličnu multikulturnu suradnju te izdavanje časopis. Istaknula je naprezanja za rješavanje statusa Hrvata u Sloveniji za priznatu manjinu i bila je ushićena sakralnim prostorom Sinagoge, harmoničnim suživotom u višenacionalnoj Lendavi te čitankom za koju je rekla da je najljepša čitanka koju je vidjela te da joj je žao da nije dijete da bi mogla učiti iz nje.
Predsjednik HKD Pomurje, Đanino Kutnjak na kraju se zahvalio svim počasnim gostima, svim članovima HKD Pomurje, i svim posjetiteljima te je podijelio prigodne poklone gostima uzvanicima i članovima redakcije. Nakon toga je urednica časopisa GLAS, Renata Lugomer Pohajda koja je vodila priredbu, pozvala sve prisutne na domjenak koji su pripremili članovi HKD Pomurje. Svi prisutni su mogli tom prigodom razgledati prelijepu lendavsku Sinagogu koja se, osim za kulturne priredbe, kao spomenik Židovske kulture, koristi i kao muzejski prostor.