NOVO MESTO, 19.05.2018

Na sastanku predsjedništva SHDS u Škofjoj Loki 18.11.2017 i službeno je potvrđeno da će se 7. sabor hrvatske kulture u Sloveniji održati u Novom mestu u organizaciji Hrvatske kulturne udruge.

Iako smo točno pola godine čekali na tu službenu potvrdu, u društvu smo već nakon sabora u Velenju počeli s preliminarnim pripremama za 7. sabor. U društvu je osnovana radna skupina za organizaciju tako velike priredbe. Zato sam već na sastanku u Škofjoj Loki mogao priopćiti da će sabor u Novom mestu biti 19.05 2018 u ŠD Leona Štuklja. Kao i ostali domaćini prethodnih godina, tako smo i mi dali naglasak na druženje sudionika priredbe, ali i na to da društva što više prikažu u svojim nastupima, a da sama priredba ne traje predugo. Zato smo iskoristili dugogodišnju suradnju s knjižnicom Mirana Jarca i odlučili smo u njihovim prostorima 17.05.2018 održati literarnu večer i otvoriti likovnu izložbu, te izložbu ručnih radova članov hrvatskih društava, dok smo glavnu priredbu prepustili glazbi i plesu.

Odmah nakon novogodišnjih blagdana krenuli smo u konkretno rješavanje svih tehničkih i financijskih zadataka. S predsjednikom SHDS g. Kutnjakom smo se dogovorili da ćemo mi djelovati u lokalnim okvirima, dok će on brinuti oko pokroviteljstva predsjednika RH i RS, počasnih gostiju, te glasila iz Zagreba i Ljubljane. Nakon toga smo društvima poslali predprijave s okvirnim opisom rasporeda priredbe, ali kao i uvijek bilo je onih, koji ne vole odgovarati.

Krajem sijećnja smo se g. Kutnjak i ja sastali sa županom Novoga mesta g. Macedonijem, te mu predstavili djelovanje SHDS-a i priredbu. Župan je bio zadovoljan predstavljenim i na kraju razgovora je obećao svoju pomoć uspjehu naše priredbe. Isti dan navečer je održan u prostorima našeg društva sastanak predsjedništva SHDS-a i članovi su upoznati s tijekom razgovora sa županom, te svim novostima oko priprema priredbe. Ujedno su svi predsjednici zamoljeni da odgovore na prijavnice, da se može okvirno znati broj nastupajućih.

Općina je na svoje internetske stranice dala članak o SHDS-u, našem društvu, te o priredbi, a ujedno ga je dostavila i svim medijima i dopisnicima u Novom mestu, a početkom svibnja je u prostorima općine organizirana tiskovna konferencija na kojoj smo g. Stanko i ja još jednom dopisnicima TV i tiska predstavili SHDS, HKU i samu priredbu i njeno značenje.

U četvrtak 17.05.2018 u knjižnici Mirana Jarca smo izveli prvi dio predstavljanja sudionika 7. sabora. Pet društava se predstavilo svojim pjesnicima, likovnom umjetnicima i ručnim radovima. Ove godine su prvi put na saboru nastupili i članovi DHS sa svojim literatima.

Nakon uspješne uvertire dočekali smo i sunčanu subotu. Prijepodne smo pred dvoranom Leona Štuklja dočekivali gostujuća društva. Pojačani smo bili učenicima 3 i 4 razreda Turističke škole Novo mesto, koji su odmah preuzimali svoje skupine i vodili ih u garderobe. Nakon kratkog osvježenja, gosti bi sa svojim vodičima krenuli u centar grada, gdje je predviđeno razgledavanje gradskih znamenitosti i ručak u Gostišču. Svi su bili iznenađeni znanjem mladih vodiča. Svi željni božje riječi mogli su nakon ručka prisustvovati svetoj misi u novomeškoj prvostolnici. Poslije mise nastupajući su se vratili u dvoranu na generalnu probu, a za predsjednike društava i počasne goste je novomeški župan u Gostišču priredio svečani prijem. Vrijeme je brzo proteklo u ugodnom razgovoru, te su prisutni krenuli u pravcu dvorane.

Priredbu je otvorila vokalna skupina Mezzo izvođenjem slovenske i hrvatske himne, a onda su slijedili nastupi društava i pozdravni govori. Iako su nastupi društava bili vremenski ograničeni, priredba se odužila na više od dva sata, tako da je večina jedva dočekala podjelu zahvalnica i odlazak na zasluženu večeru i druženje.

Nama ostaje nada da vam je kod nas bilo isto tako lijepo, kao i nama prijašnjih godina kod vas. O umjetničkom utisku nastupa neću govoriti, jer ima kompetentnijih za to, ali da nešto treba promijeniti to je sigurno, samo nema konkretnih prijedloga za sada. Mi možemo samo zahvaliti svima na dolasku, mladim vodičima i njihovoj profesorici na pomoći i svima koji su na bilo koji način pomogli da ova priredba uspije.

Izvještaj pripremio:
Vladimir Pobežin
Predsjednik Hrvatske kulturne udruge Novo mesto.